• Umów się na konsultację
  • +48 789 356 459

Godziny pracy, pon-pt 8:00 – 20:00

REHABILITACJA

ENDOPROTEZA BIODRA

Po przebytej operacji wszczepienia sztucznego biodra (endoproteza stawu biodrowego, endoprotezoplastyka) wskazana jest czynna rehabilitacja w powrocie do aktywności wskazanej dla wieku, pełnionych ról społecznych i nierzadko jeszcze życia zawodowego. Młodsi pacjenci mogą podjąć bardziej dynamiczny program rehabilitacji, natomiast starsi potrzebują mniejszej intensywności rozłożonej w czasie by wrócić do podstawowej aktywności życiowej. Obydwie grupy mają te same zalecenia jeżeli chodzi o zasady postępowania w początkowym okresie. Mniej lub bardziej będą oni zależni od kuli. Aspekt ten zostaje poddany ocenie na gruncie bezpieczeństwa i funkcjonalności.

 

Samoobsługa, taka jak: dbanie o higienę, wchodzenie po schodach, schylanie się, obsługa różnego rodzaju sprzętów (w tym samochodu), niesienie torby z zakupami, kontynuowanie hobby i rekreacji (np. wakacje), itp. – wymaga od osoby operowanej odpowiedniego poziomu sprawności.

 

Zabieg operacyjny, mimo iż przynosi ulgę, to jednak stwarza też (początkowo) dolegliwości bólowe związane z procesem gojenia, niepewność chodu, osłabienie siły i koordynacji mięśni, odwracalne ubytki funkcjonalne oraz wdraża swojego rodzaju reżim zachowawczny pod kątem przyjęcia się i utrzymania żywotności protezy. Fizjoterapia ma za zadanie pomóc, wyedukować, przysposobić i wytrenować pożądane parametry kinezjologiczne i biomechaniczne poprzez dedykowany program rehabilitacyjny oparty na sztywnym, ale i progresywnym protokole ortopedycznym.

Image

Po operacji należypodjąć wysiłekbyć aktywnymmotywować sięćwiczyć co dzieńbyć wytrwałymrealizować sięby wrócić do życia.

ZESTAW ĆWICZEŃ, AKTYWNOŚCI I PRZESTRZEGANIA ZALECEŃ PRZYBLIŻA PACJENTA DO PEŁNI NORMALNEGO, WOLNEGO OD BÓLU ŻYCIA

Image

Implantacja endoprotezy stawu biodrowego

Taki odsetek zabiegów wszczepienia sztucznego biodra wynika ze złamania szyjki kości udowej. (PolSenior, 2012)

Dwa sztuczne stawy biodrowe

Taki odsetek osób przechodzi operację wszczepienia dwóch stawów biodrowych (w odstępie czasowym), częściej u mężczyzn niż kobiet. (PolSenior, 2012)

Proces zwyrodnieniowy stawów przebiega powoli w czasie, dotyczy też zazwyczaj obydwu bioder, gdzie operowany jest bardziej zniszczony staw (prawy lub lewy). Do tego często zwyrodnienie przebiega też w kręgosłupie, kończynach górnych. Najczęściej daje wykazać się wady postawy, rejestruje się siedzący i nieaktywny ruchowo tryb życia. Wszystko to musi być brane pod uwagę, mimo iż leczenie nakierowane jest głównie na jeden, operowany staw. Celem jest uzyskanie przez chorego odpowiedniej sprawności i możliwie bezpiecznego sposobu poruszania się.

 

Osiąga się to poprzez przestrzeganie zaleceń, dostosowanie środowiska domowego, naukę korzystania i z czasem odchodzenia od sprzętu ortopedycznego. Stosuje się coraz intensywniejszy trening siłowy, koordynacyjny i wytrzymałościowy a także ćwiczenia oddechowe i prewencję wtórną zmian patologicznych.

 

U osób leżących, najczęściej starszych, u których operacja biodra miała miejsce na skutek upadku oraz urazu, stosuje się odpowiednie i dostosowane postępowanie usprawniające. Celem jest utrzymanie zdrowia. Należy skuteczność zapobiegać schorzeniom, którym sprzyja unieruchomienie. Często wymagane jest od fizjoterapeuty doświadczenie związane z pewnego stopnia demencją jak i procesami starzenia się umysłowego, poznawczego.

 

Możecie Państwo kontaktować się ze mną przez cały tydzień w celu uzyskania pomocy.

Odsetek upadków mających miejsce podczas chodzenia66%
Odsetek upadków mających miejsce podczas wstawania / siadania27%
Odsetek upadków podczas codziennych czynności25%

pon-nd do 20:00
+48 789 356 459

Fizjoterapeuta | Opiekun medyczny | Masażysta

Rehabilitacja i ukierunkowane usługi opiekuńcze, dedykowane osobom po hospitalizacji i ich rodzinom.

Bezpieczniejszy powrót do domu i stabilizowanie stanu zdrowia poprzez stopniowanie interakcji z otoczeniem.

Wspomaganie osób unieruchomionych w funkcjonalnym usamodzielnianiu się w przewlekłych schorzeniach.

Specjalistyczna opieka łącząca w sobie fizjoterapię i czynności aktywizujące. Wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych.