• Umów się na konsultację
  • +48 789 356 459

Godziny pracy, pon-pt 8:00 – 20:00

W POSZUKIWANIU WZORCA OPIEKI NAD SOBĄ I INNYMI

BLOG

Blog

Faza terminalna jest źródłem stresu dla chorego i rodziny, niekiedy skrajnie intensywnego i przepełnionego lękiem. Następujące po sobie zmiany w organizmie kolejno osłabiają i wyłączają jego funkcje. Opiekunom i rodzinie pozostaje obecność przy umierającym oraz wsparcie emocjonalne jakie mogą zapewnić choremu i sobie nawzajem. Leczenie w fazie terminalnej skupia się na podtrzymaniu komfortu w jakim chory odchodzi. Ostatnia droga pełna jest skupienia na potrzebach wszystkich zaangażowanych, a także godnego żegnania się z chorym oraz wstąpienia w przeżywanie straty a wraz z tym żałoby.

Od momentu diagnozy demencji do przejścia w opiekę nad osobą leżącą minąć może kilka lat. Rodzina doświadcza trudności i dźwiga bagaż wysiłku od samego początku. Wielu z nas zastanawia się "jak to się skończy?". Czasami upatrujemy końca, bo chcemy wiedzieć jak postępować, jak przygotować się. A czasami mamy już dosyć. Nie mniej podejmujemy wyzwanie ciągłej i kompleksowej opieki domowej. Trud jest ogromny ale stawiamy ponad wszystko dobro naszego bliskiego. Jak wygląda ostatni etap życia? Co można powiedzieć o opiekunach tej fazy?

Osoby doświadczające przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) są wtórnie narażone na problemy z oddawaniem stolca ze względu na niską tolerancję wysiłku, osłabienie przepony i mięśni, łóżkowo-fotelowy tryb życia a także na wiek w jakim zazwyczaj zaczynają odczuwać dolegliwość przewlekłej i napadowej duszności. Kluczową rolę dla procesu defekacji odgrywa przepona. Rehabilitacja przepony może pomóc zarówno w oddychaniu jak i skutecznym wypróżnianiu. Poniżej przedstawiono zarys funkcjonowania układów: oddechowego, pokarmowego i związanej z obydwoma – przepony. Całość dotyczy opieki i rehabilitacji w przebiegu POChP z towarzyszącymi zaparciami.

Opiekunowie to często ludzie czterdzieso-, pięćdziesięcioparoletni lub nawet starsi. Często mają problemy z biodrem, kręgosłupem, jak to mówią z "krzyżem". A pacjent wymaga, przeszedł udar. Transfery będą nieodłączną częścią opieki. Pacjent waży, pacjent ma zmienione napięcie mięśniowe, pewnego stopnia dezorientację lub nawet demencję. A Ty nie chcesz dodatkowych problemów z własnym bólem. Przybliżę Tobie zagadnienie biodra, transferu, udaru i profilaktyki, by nie zrobić sobie krzywdy.

Fizjoterapeuta | Opiekun medyczny | Masażysta

Rehabilitacja i ukierunkowane usługi opiekuńcze, dedykowane osobom po hospitalizacji i ich rodzinom.

Bezpieczniejszy powrót do domu i stabilizowanie stanu zdrowia poprzez stopniowanie interakcji z otoczeniem.

Wspomaganie osób unieruchomionych w funkcjonalnym usamodzielnianiu się w przewlekłych schorzeniach.

Specjalistyczna opieka łącząca w sobie fizjoterapię i czynności aktywizujące. Wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych.