• Umów się na konsultację
  • +48 789 356 459

Godziny pracy, pon-pt 8:00 – 20:00

W POSZUKIWANIU WZORCA OPIEKI NAD SOBĄ I INNYMI

BLOG

Blog

dmuchawiec

W sporcie i rehabilitacji osób aktywnych fizycznie stosujemy baterie testów służące ocenie ruchu ciała i postawy. Właściwie każdy fizjoterapeuta powinien umieć ocenić ruch u dowolnego pacjenta, niezależnie od specjalizacji, którą na co dzień praktykuje. Opiekunom medycznym ruch służyć będzie jako narzędzie do zaspokajania potrzeb podopiecznych. W tym celu będą im asystowali przy przemieszczaniu się lub nawet w znaczącym stopniu ich wyręczali. Ten artykuł natomiast dedykuję osobom, które opiekują się chorym bliskim, starszym wiekiem i nie mają formalnego przygotowania w dziedzinie fizjoterapii i opieki. A ogólne pojęcie o ruchu przyda się każdemu.

 

Jako opiekuna odpowiedzialnością obarczają Cię skutki działań podopiecznego. Jeżeli bierzesz pod uwagę zdarzenia niepożądane, zapewne interesują Cię uprzednio zamiary i zachowania u seniora. Nie mała część problemów zdrowotnych bierze się z błędów czy nawyków ruchowych. I przychodzi ten moment krytyczny. Z drugiej strony możesz promować ruch widząc nawet niewielkie jego przejawy. Będąc na miejscu możesz zaobserować pewne fakty i albo wykorzystasz to od razu i przy każdej właściwej okazji, albo uzyskasz obraz co mniej więcej dzieje się gdy Ciebie nie ma. A przecież o konkretnych porach i w pewnych okresach jesteś gdzieś indziej.

Udar mózgu jest przyczyną niepełnosprawności

Udar mózgu jest częstą przyczyną niepełnosprawności, zmiany dotychczasowego trybu życia i powodem reorganizacji struktur rodzinnych, a także wyzwaniem ekonomicznym i z zaplecza społecznego. Niniejszy artykuł ma za zadanie w sposób rzetelny przybliżyć osobom szukającym informacji w temacie udaru, zagadnienia z którymi większość z nich się spotka. Obszar zainteresowania opieką i rehabilitacją po udarze jest bardzo powszechny wśród populacji rodzin dotkniętych tą chorobą we własnym otoczeniu. Artykuł nakreśla szkic różnych zagadnień związanych z tematyką udaru.

Gdy starsza osoba trafia do szpitala z powodu choroby, czy urazu i zostaje zakwalifikowana do zabiegu operacyjnego, może pojawić się nowy, istotny dla dalszych rokowań – problem. Planowane leczenie, np. załamanego incydentem układu sercowo-naczyniowego, albo poważnego urazu ortopedycznego, pod znieczuleniem ogólnym, może postawić rodzinę w obliczu trudnej walki o powrót chorego do zdrowia. Komplikacje pooperacyjne i obraz kliniczny podeszłego wiekiem pacjenta mogą wystawić na ciężką próbę nawet zatrudnionych opiekunów i innych profesjonalistów. Po ustabilizowaniu stanu zdrowia, pacjent wypisywany jest do domu, ale opiekę nad nim przejmuje rodzina. Czy nagłe zmiany w zachowaniu chorego członka rodziny są do udźwignięcia? Czym się ratować?

Środowisko domowe i zewnętrzne są dla niepełnosprawnego seniora światami z pogranicza, możliwymi w praktyce do pogodzenia. Jak strona lewa i prawa, jak góra i dół. Czym jest codzienna konieczność a czym dowolność, przekonuje się coraz szersze grono starszych kobiet i mężczyzn. Pomysłowość takich osób jest nie do przecenienia. Są jednak sytuacje, gdy senior będąc pod zdecydowaną opieką ma swoje sposoby. Na wiele rzeczy. Od migania się i prezentacji, przez zapominanie i podstępy, do symulacji oraz jawnej konfrontacji z tym co mu się życzliwie narzuca – włącznie. No i wyścig zbrojeń czas zacząć...

Fizjoterapeuta | Opiekun medyczny | Masażysta

Rehabilitacja i ukierunkowane usługi opiekuńcze, dedykowane osobom po hospitalizacji i ich rodzinom.

Bezpieczniejszy powrót do domu i stabilizowanie stanu zdrowia poprzez stopniowanie interakcji z otoczeniem.

Wspomaganie osób unieruchomionych w funkcjonalnym usamodzielnianiu się w przewlekłych schorzeniach.

Specjalistyczna opieka łącząca w sobie fizjoterapię i czynności aktywizujące. Wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych.