• Umów się na konsultację
  • +48 789 356 459

Godziny pracy, pon-pt 8:00 – 19:00

W POSZUKIWANIU WZORCA OPIEKI NAD SOBĄ I INNYMI

BLOG

Blog

mężczyzna z walizką podróżną

Każdy z nas zaplanował kiedyś urlop, podróż i ścieżkę zwiedzania nowego miasta. Większość z nas wie jak odnaleźć się na dworcu kolejowym – czego szukać, czego spodziewać się, jak się zachować. Względnie trudniej może pójść w załatwianiu spraw w urzędach. Ale jeśli coś nam nie wyjdzie, to zostajemy doinformowani gdzie jeszcze mamy braki lub czujemy w jakim obszarze nie zostaliśmy zrozumieni. Stać nas nawet na przygodę. I mniej lub bardziej akceptujemy to.

 

Wiek starszy, III etap życia, obarczony jest stratami w wielu obszarach aktywności, pozycji czy zdolności. Pewne zmiany przychodzą powoli, inne nagle; jedne są mniejsze, drugie znaczące; czasami płacimy za swoje błędy, a niekiedy pytają nas jak nam się w życiu to i to udało. Bo to genialne. Bywa, że naprawdę jesteśmy uśmiechnięci.

 

Powaga charakterów jest jednak dosadna. Zmartwienia nie są przyjemne i towarzyszą nam od dawna. Zmieniają nas podług doświadczeń, straconych szans jak i wieloletnich sukcesów, utrzymanych aż do momentu przekazania pałeczki. Opieka jest trudna, gdyż trudno będzie nam dogodzić lub odwieść kogoś tak, jakbyśmy mieli po prostu zmienić bieg podczas jazdy i ustalić nowe, ekonomiczne zasady. Mimo tego podejmujemy próbę, szukamy wsparcia. Wyjaśnię, dlaczego opiekun medyczny jest w stanie zdziałać cuda.

dmuchawiec

W sporcie i rehabilitacji osób aktywnych fizycznie stosujemy baterie testów służące ocenie ruchu ciała i postawy. Właściwie każdy fizjoterapeuta powinien umieć ocenić ruch u dowolnego pacjenta, niezależnie od specjalizacji, którą na co dzień praktykuje. Opiekunom medycznym ruch służyć będzie jako narzędzie do zaspokajania potrzeb podopiecznych. W tym celu będą im asystowali przy przemieszczaniu się lub nawet w znaczącym stopniu ich wyręczali. Ten artykuł natomiast dedykuję osobom, które opiekują się chorym bliskim, starszym wiekiem i nie mają formalnego przygotowania w dziedzinie fizjoterapii i opieki. A ogólne pojęcie o ruchu przyda się każdemu.

 

Jako opiekuna odpowiedzialnością obarczają Cię skutki działań podopiecznego. Jeżeli bierzesz pod uwagę zdarzenia niepożądane, zapewne interesują Cię uprzednio zamiary i zachowania u seniora. Nie mała część problemów zdrowotnych bierze się z błędów czy nawyków ruchowych. I przychodzi ten moment krytyczny. Z drugiej strony możesz promować ruch widząc nawet niewielkie jego przejawy. Będąc na miejscu możesz zaobserować pewne fakty i albo wykorzystasz to od razu i przy każdej właściwej okazji, albo uzyskasz obraz co mniej więcej dzieje się gdy Ciebie nie ma. A przecież o konkretnych porach i w pewnych okresach jesteś gdzieś indziej.

Wyobraź sobie oddział internistyczny na który codziennie trafiają ludzie starsi, potrzebujący pomocy lekarskiej. Wielu z nich nie wytrzymałoby dotychczasowego leczenia w domu. Poziom ich zdrowia skłonił rodzinę do wezwania pomocy ambulansu. Do szpitala trafia pacjent ze swoją historią i bagażem.

Udar mózgu jest przyczyną niepełnosprawności

Udar mózgu jest częstą przyczyną niepełnosprawności, zmiany dotychczasowego trybu życia i powodem reorganizacji struktur rodzinnych, a także wyzwaniem ekonomicznym i z zaplecza społecznego. Niniejszy artykuł ma za zadanie w sposób rzetelny przybliżyć osobom szukającym informacji w temacie udaru, zagadnienia z którymi większość z nich się spotka. Obszar zainteresowania opieką i rehabilitacją po udarze jest bardzo powszechny wśród populacji rodzin dotkniętych tą chorobą we własnym otoczeniu. Artykuł nakreśla szkic różnych zagadnień związanych z tematyką udaru.