• Umów się na konsultację
  • +48 789 356 459

Godziny pracy, pon-pt 8:00 – 20:00

W POSZUKIWANIU WZORCA OPIEKI NAD SOBĄ I INNYMI

BLOG

Blog

Zmiana pieluchy u osoby leżącej to mało popularny temat poza wąskimi grupami wsparcia. A przecież porażka na tym gruncie połączona z wypaleniem, popycha rodziny do umieszczenia podopiecznego pod całodobową, stacjonarną opieką instytucji. Kontakt fizyczny przy zmianie pieluchy traktuje się jako trudny element relacji z podopiecznym, ale głos wołania o pomoc pojawia się w momencie przeciążenia emocjonalnego i zaburzeń psychicznych u opiekuna. Perspektywa opiekunów obejmująca konieczność zapanowania nad porządkiem i higieną, zmianą pieluch o różnych porach doby u osób w różnym stopniu współpracujących, jak i zapanowania nad wysokim poziomem dezorganizacji i chaosu u chorych cierpiących przede wszystkim na demencję, to jednak naglący i bardzo ludzki wymiar egzystencji – niepopularny, ale bardzo kluczowy na każdym stopniu drabiny społecznej. Wymagania jakie stawia higieniczna niesamodzielność członka rodziny, przerastają prędzej czy później każdego zdeterminowanego i chętnego początkowo do pracy opiekuna. Zasadnicze pytanie brzmi – czy początkowy plan opieki uda doprowadzić się do końca, gdy sercem domu staje się pralnia a w brudowniku w spojrzeniu przez łzy szuka się drogi powrotnej z tej sytuacji? W czym może pomóc ponowne planowanie opieki? Jakie są sposoby na higieniczne trudności w opiece związane w pieluchami – ich przeciekaniem i brudzeniem?

Mąż może być ogromnym wsparciem dla swojej żony przez wiele lat, także tych późniejszych, brodzących pióro w siwym atramencie. Mąż. Jeżeli nie pierwszy, to może drugi. Jeżeli nie drugi, to może jednak ten pierwszy... ? Aktywne życie zazwyczaj ma swój kres. Najczęściej dostrzegamy to najwyraźniej po naszych rodzicach. Kobiety, córki, przyjmują wtedy nową rolę względem rodzica – opiekuna osoby dorosłej. Prawdopodobnie mają w swoim otoczeniu mężczyznę. Być może jest ich kilku – syn, wnuk, zięć, bratanek itp. Opieka - jak zachowują się w nowej sytuacji panowie? W czym się sprawdzą? Jak wpisują się w opiekeuńcze życie rodzinne?

Dobry urlop od opieki to taki w którym opiekun nie musi się upewniać, czy miejsce i czas w którym się znajduje, są dla niego zasłużone. Godne zastępstwo to wyzwanie tak samo ważne jak ciągłość opieki dzień i noc. Czy dwa tygodnie odpoczynku to dużo czy mało? W każdym przypadku inne jest tło sprawowanej opieki, inne okoliczności i motywacje. Inna cena i inny rachunek. Jednak taka sama konieczność. Jak podejść do własnego urlopu konstruktywnie i wypocząć?

Fizjoterapeuta | Opiekun medyczny | Masażysta

Rehabilitacja i ukierunkowane usługi opiekuńcze, dedykowane osobom po hospitalizacji i ich rodzinom.

Bezpieczniejszy powrót do domu i stabilizowanie stanu zdrowia poprzez stopniowanie interakcji z otoczeniem.

Wspomaganie osób unieruchomionych w funkcjonalnym usamodzielnianiu się w przewlekłych schorzeniach.

Specjalistyczna opieka łącząca w sobie fizjoterapię i czynności aktywizujące. Wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych.