• Umów się na konsultację
  • +48 789 356 459

Godziny pracy, pon-pt 8:00 – 20:00

SPRAWNOŚĆ MANUALNA

TERAPIA RĘKI

Ręka spełnia wiele ważnych funkcji w życiu codziennym człowieka - umożliwia wykonywanie zadań na poziomie podstawowym i złożonym. Decyduje o skuteczności wypracowanych nawyków, zgodnych z dotychczasową specjalizacją zawodową. Stawia ona człowieka na czele gatunków, jako zdolnego do poprzedzonego rozumowaniem manipulowania przedmiotami względem środowiska zewnętrzengo i społecznego oraz docierania do istotnych informacji na czas. Ewoluowała jako narzędzie kreowania rzeczywistości i dowolnego przekształcania idei. Jest warunkiem koniecznym do skutecznego i bezpiecznego pokonywania przestrzeni przy osiąganiu pożądanych lokalizacji podczas przemieszczania się.

 

W wieku starszym ręka nabiera nowego znaczenia. To często kończyny dolne zawodzą jako pierwsze a ręce są w stanie nadrobić utracone w nogach siły jeżeli odpowiednie pomoce ortopedyczne zostaną dostarczone a trening siłowy i zręcznościowy – wzdrożony. Zdolność do przemieszczania się to jedna strona medalu. Drugą są właśnie codzienne zadania jakie ma przed sobą senior i do których to potrzebuje rąk. W takim wypadku ręce mogą być warunkiem samodzielności, np. ze względów społecznych (osamotnienie).

mężczyzna trzyma mały przedmiot

To ważne by terapeuta patrzył na problemy kończyny górnej jako na problemy systemowe, nie tylko na dolegliwości związane z jej częścią.

Kończyny górne są w stanie do pewnego stopnia zastąpić kończyny dolne. Dysfunkcja tych ostatnich często wiąże się z instytucjonalizacją.

niebo i ręce

Ręka o zmniejszonej, bądź zniesionej sprawności, sama z kolei generuje szereg potrzeb i wymusza znalezienie sposobu na radzenie sobie z czynnościami, które do tej pory wymagały jedynie skojarzenia i zamysłu. Automatyzmy, takie jak: złożenie podpisu, posmarowanie chleba, nalanie wody do pojemnika, skorzystanie z telefonu, czy prysznica i odkręcenie butelki, z dnia na dzień lub postępująco znajdują się poza zasięgiem użytkownika. Będąc integralną częścią organizmu, niedowładna ręka ogranicza lub pozbawia szeregu funkcji i możliwości, czyniąc osobę bardziej zależną od otoczenia, jak i z czasem skłonną do odrzucania przyzwyczajeń praktycznego umysłu. Nadając charakter niepełnosprawności, niemożność wykonania zadań na zadowalającym poziomie może powodować konieczność przedefiniowania własnej pozycji i zdolności do realizacji planów.

 

Część chorób wpisana ma w swój przebieg postępującą lub nagle ujawniającą się i trudną do odzyskania – utratę sprawności narządu ręki. Choć odzyskanie dawnej zręczności i pozycji społecznej może być wybitnie trudne, pozostają jeszcze obszary z dziedziny samoobsługi i samoopieki. Opiekunowie rodzinni, osoby najbliższe, mogą uznać jeszcze przed chorym, że są to jedne z obszarów priorytetowych. Cele pacjenta są bardzo istotne, dlatego podchodzić należy do nich bardzo ostrożnie i realistycznie.

 

Niekiedy ze względów czasowych jednym z działań jest przygotowanie ręki do planowanego treningu. Takie działanie przybiera formę profilaktyki, prewencji i postępowania zachowawczego oraz treningu czynnego powiązanych z nią funkcjonalnie innych części ciała.

Uszkodzenia na poziomie kostno-stawowym (zwyrodnieniowym lub urazowym) lub neurologicznym (obwodowym lub centralnym) o charakterze ostrym lub przewlekłym, podejmowane są przez szereg technik i metod. Za cel obiera się przywracanie możliwej do osiągnięcia na powrót sprawności, spowolnianie zmian, czy nadanie ręce funkcji jaką może ona spełniać w ramach posiadanego zasobu kompensacji. Leczenie zachowawcze i ruchowe wybiega także naprzeciw prognozom, starając się nauczyć pacjenta takich sposobów działania, by był on jak najmniej determinowany przez niesprawną w danym zakresie rękę. Uczy się go przy tym przenoszenia działania na grunt funkcjonalny. Dbając o jak najpełniejszy powrót do zdrowia, funkcje ręki odbudowywane są etapami a symulacja zdarzeń rzeczywistych podczas ćwiczeń ma za zadanie przełożyć efekt treningowy na mnogość sytuacji praktycznych. Dlatego środki działania dobierane są bardzo indywidualnie.

 

Możecie Państwo kontaktować się ze mną przez cały tydzień w celu uzyskania pomocy.

ręka

pon-nd do 20:00
+48 789 356 459

Fizjoterapeuta | Opiekun medyczny | Masażysta

Rehabilitacja i ukierunkowane usługi opiekuńcze, dedykowane osobom po hospitalizacji i ich rodzinom.

Bezpieczniejszy powrót do domu i stabilizowanie stanu zdrowia poprzez stopniowanie interakcji z otoczeniem.

Wspomaganie osób unieruchomionych w funkcjonalnym usamodzielnianiu się w przewlekłych schorzeniach.

Specjalistyczna opieka łącząca w sobie fizjoterapię i czynności aktywizujące. Wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych.